Kör dina Scratch-projekt på iPad eller mobil

Sprid lite kärlek
 • 18
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Kör dina Scratch-projekt på iPad eller mobil

Många av oss sitter som på nålar och väntar på när Scratch 3.0 ska släppas, så att vi kan använda mobila enheter för att jobba med Scratch. Enligt teamet själv kommer en alfa (tidig version) att släppas första delen av 2018 och den första riktiga versionen i augusti 2018. Men… om du redan nu vill visa eller köra dina gamla projekt på en iPad nu så kan du göra det i testmiljön. Så här går det till.

Som en del vet och andra inte, så kan du testa den nya versionen (en testvariant) av Scratch på https://preview.scratch.mit.edu för att få en känsla av hur det kommer att fungera. Själv ser jag fram emot detta och tycker att det redan nu känns toppen. Men du kan också ladda dina gamla projekt och se hur de fungerar i den nya miljön. Så här funkar det.

 • Gå till Scratch och öppna ditt gamla projekt

.

 • Titta i adressfältet i din webbläsare. Kopiera de siffrorna (bara siffrorna) som står efter /projects/ i adressen.


.

 • Gå till https://preview.scratch.mit.edu – lägg till /# följt av dina siffror som du kopierade, så att det ser ut såhär (fast med dina siffror)


.

 • Nu laddas ditt projekt i den nya miljön. Vill du, så kan du kopiera denna adress och dela den, så vet du att den funkar i alla olika webbläsare och enheter.

Tänk dock på att det är en testmiljö, så det är inte säkert att alla projekt fungerar ännu och att det är en tillfällig adress.

.

 • Exempel

Om du vill testa ett litet exempel kan du klicka på länken här för att komma till mitt lilla bildprojekt Picatsso, som slumpar fram konst när du trycker på grön flagg.

Länk till programmet – https://preview.scratch.mit.edu/#189491797

0 svar på "Kör dina Scratch-projekt på iPad eller mobil"

Lämna ett meddelande

Årstaskolan | STHLM
X